נוצבו

נוֹצֶבּוֹ (באנגלית: Nocebo) (ידוע גם בתור נוֹסֵבּוֹ או אפקט נוֹצֶבּוֹ) הוא האופן בו חששות או תחזיות פסימיות משפיעות על מצבו הפיזי של המטופל. היפוכה של תופעת הפלצבו.


  • "תבנית החשיבה ותפישת המציאות של כל אחד ואחת מאיתנו משפיעים על תפישת המציאות." ~ עופר צחר (מקור)
  • "היזהרו מאפקט הנוצבו, בחרו תמיד את המחשבה שתאיר את הצד המואר של כל המצב, את החצי כוס המלאה גם כשיש רע בלתי נמנע לכאורה." ~ לאונרדו דניאל
  • "משמעות המילה 'נוצבו' בלטינית היא 'אני אזיק'. הכוונה היא שהאמונה במילותיו של הרופא או אפילו בידיעה חדשותית שמזהירה מגורל רע שצפוי לנחות עלינו, יכולה לגרום לכאב, לבחילה, לסחרחורת או לסימפטומים אחרים של מחלה." ~ רקפת תבור ודינה גורדון (מקור)
  • "האם עדיף למנוע מחולים מידע על תופעות לואי של תרופות וטיפולים? האם עדיף לא לתת אינפורמציה על אבחון של מחלות קשות, ותחזיות קודרות להתפתחות המחלה? קטונתי מלהציע תשובות לשאלות מורכבות אלו." ~ דליה רזינצקי

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit). Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply. Images, videos and audio are available under their respective licenses. Cover photo is available under CC BY 2.0 license.